Czy opłaca się impregnować klinkier?

Trzeba przyznać, że jeśli dom jednorodzinny nie jest wykończony, a więc jeśli elewacja nie jest zrobiona do końca, nie prezentuje się to dobrze. Jednakże wiąże się to z tak wysokimi kosztami, iż niektórych posiadaczy nieruchomości zwyczajnie nie jest stać na tego rodzaju prace wykończeniowe. Tym bardziej, jeśli już uda nam się otynkować dom, powinniśmy o niego jak najbardziej dbać. Niektórzy jako wykończenie wybierają klinkier. Jednak nie powinno się pozostawiać go samemu sobie. Konieczna bowiem jest jego odpowiednia konserwacja. Jeśli będziemy dbać o wykonywanie tych prac, będziemy mogli cieszyć się z ładnego wyglądu naszego domu przez wiele długich lat.

Konserwacja klinkieru

Przede wszystkim prace konserwacyjne powinny być wykonywane regularnie. Ich częstotliwość zależy głównie od jakości środowiska, w jakim żyjemy. W środowiskach bardziej zanieczyszczonych, a więc na przykład na Śląsku częściej powinniśmy wykonywać czyszczenie klinkieru, niż na przykład nad morzem. Skoro już zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy dbać o jakość klinkieru na naszym domu, warto również zainteresować się jak to robić. Przede wszystkim na samym początku powinniśmy wybrać impregnat do klinkieru. To za jego pomocą będziemy wykonywać dalsze prace. Ma on właściwości, dzięki którym materiał jest zabezpieczony przez szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, a także przed wpływem słońca. Klinkier dzięki temu nie płowieje i nie tworzą się na nim spękania czy inne niedoskonałości. Następnie powinniśmy wyliczyć, ile preparatu potrzebujemy, aby pokryć nim całą powierzchnię.

Niezbędne informacje znajdziemy na etykiecie opakowania, ponieważ tam zwykle producent umieszcza adnotacje odnośnie dawek na daną powierzchnię. Powinniśmy kupić tyle opakowań, by wystarczyło nam na całość, a nawet nieco zostało. Czasami bowiem musimy powtarzać cały proceder przynajmniej w niektórych miejscach, w związku z czym dobrze jest zaopatrzyć się w nieco większą ilość specyfiku. Następnie przystępujemy do etapu czyszczenia klinkieru. Najpierw zmaczamy go wodą, po czym szczoteczką o twardym włosiu usuwamy ewentualne wykwity. Ważne jest, aby nie odbywało się to za pomocą metalowych przyrządów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię cegły. Dalszy etap to spłukanie całości wodą tak, aby usunąć wszelkie pozostałości środków czyszczących. Po wyschnięciu powierzchni nanosimy impregnat do klinkieru.

Mamy do wyboru dwa sposoby- poprzez natryskiwacz, bądź też wałek malarski. Druga z opcji należy z pewnością do tańszych, bowiem chyba każdy z nas posiada w domu taki przyrząd. Natomiast użycie natryskiwacza jest z pewnością szybsze i rozprowadza produkt w sposób bardziej ekonomiczny. Impregnat do klinkieru wchłania się w bardzo szybkim czasie, w związku z czym już po kilku minutach możemy usunąć nadmiar produktu za pomocą ściereczki. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem nakładania specyfiku sprawdzić, czy powierzchnia jest dokładnie wyczyszczona i przede wszystkim sucha. W przeciwnym razie środek nie będzie miał możliwości wniknięcia w strukturę cegły i w momencie nakładania impregnatu większa jego część pozostanie na powierzchni cegły. Wówczas nasza praca nie będzie miała sensu, bowiem pomimo zainwestowanych pieniędzy w produkty i sporego nakładu pracy pokrycie ścian domu w dalszym ciągu nie będzie dobrze zabezpieczone. Tymczasem jeśli wszystkie etapy będą wykonane zgodnie z przedstawionymi powyżej zasadami, czyszczenie i impregnowanie klinkieru będzie mogło być przeprowadzane niezbyt często. Czasami przerwa w kolejnych pracach konserwacyjnych może wynosić nawet do pięciu lat.