Czy warto impregnować drewno?

W ostatnim czasie bardzo popularny jest powrót do korzystania z materiałów naturalnych, takich jak na przykład drewno. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie będzie ono właściwie pielęgnowane i konserwowane, szybko może się zniszczyć, przez co konieczna będzie jego wymiana. W związku z tym warto zainteresować się metodami zabezpieczania powierzchni drewnianych, bowiem w ten sposób jesteśmy w stanie przedłużyć ich żywotność. Przede wszystkim dobrym sposobem jest impregnacja drewna. Polega ona na pokrywaniu jego powierzchni specyfikiem, jakim jest impregnat do drewna. Ma on działanie ochronne, dzięki czemu nie musimy obawiać się złego wpływu warunków meteorologicznych, a nawet ognia.

Jakie impregnaty stosować ?

Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego produktu. Nie należy zatem zbytnio oszczędzać, bowiem najczęściej okazuje się, że źle na tym wychodzimy. Dobre jakościowo specyfiki są nie tylko lepsze w działaniu, ale i są bardziej wydajne, przez co wystarczą nam na dłużej. Jeśli nie do końca orientujemy się wśród produktów znajdujących się na półkach sklepowych, możemy poprosić o pomoc sprzedawcę. On, dzięki swojej szerokiej wiedzy i doświadczeniu będzie w stanie zaproponować nam możliwie najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak obawiamy się, że będzie chciał on nam sprzedać jak najdroższy produkt, mimo że tak naprawdę go nie potrzebujemy, warto poprosić o pomoc bliskie nam osoby, które posiadają w tym temacie większą wiedzę od nas i z pewnością szczerze nam doradzą. Podczas zakupu powinniśmy od razu obliczyć, ile produktu potrzebujemy. Nie ma nic gorszego niż konieczność udania się do sklepu, jeśli jesteśmy w połowie wykonywanej pracy.

Dlatego też powinniśmy zmierzyć powierzchnię, jaką będziemy zabezpieczać, a następnie nasz wynik przemnożyć przez dawkę, jaką producent zaleca używać na danej powierzchni. Takie i inne ważne informacje zawsze znajdziemy na etykiecie. Warto zatem oglądać opakowania i czytać znajdujące się na nich wiadomości, albowiem zwykle okazują się one bardzo przydatne. Jeśli już zakupiliśmy impregnat do drewna, warto zasięgnąć wiedzy, jak go właściwie stosować. Generalnie metody są dwie- albo zanurzanie elementów drewnianych bezpośrednio w roztworze, albo też pokrywanie drewna specyfikiem przy użyciu pędzla. Obydwie z tych metod są bardzo skuteczne, a wybór konkretnej jest zazwyczaj uzależniony od wielkości elementu, jaki chcemy zaimpregnować. Trudno bowiem wyobrazić sobie impregnowanie drzwi za pomocą ich zanurzania. Pamiętajmy ponadto, że drewno, które zamierzamy zabezpieczać powinno być dokładnie wyczyszczone i wysuszone. Impregnat nie wsiąknie bowiem w powierzchnię, która ma więcej niż trzydzieści procent zawilgocenia. W takim przypadku cała nasza praca pójdzie na marne, bowiem pomimo zużytego produktu powierzchnia i tak nie będzie zabezpieczona. Warto zatem zwracać uwagę na tego typu szczegóły, które są kluczowe dla ostatecznego efektu.

Reasumując powyższe rozważania, odpowiedź na pytanie zadane w tytule artykułu jest prosta. Oczywiście warto zabezpieczać drewno za pomocą impregnowania. Dzięki temu jesteśmy w stanie dłużej się nim cieszyć, a ponadto ciągle wygląda bardzo dobrze. Konieczne jest włożenie sporej ilości pracy, aczkolwiek satysfakcja, jaką będziemy czuli jest nie do opisania. Jeśli mimo wszystko nadal twierdzimy, że nie znajdziemy odpowiednio dużo czasu na wykonanie wszystkich wyżej wymienionych prac, możemy skorzystać z usług firm, które oferują ze swojej strony konserwację drewna. Należy jednak zaznaczyć, ze to rozwiązanie z pewnością nie będzie należało do tańszych.