Jak powinno wyglądać czyszczenie i impregnacja klinkieru?

Aby móc przez długie lata cieszyć się pięknym wyglądem klinkieru konieczna jest jego regularna konserwacja. W tym celu przynajmniej raz na jakiś czas, najlepiej raz w roku powinniśmy go czyścić, a następnie koniecznie impregnować. Dzięki tym zabiegom nawet wieloletni materiał będzie ciągle dobrze się prezentował, a my nie będziemy zmuszeni do jego wymieniania. W związku z powyższym warto dowiedzieć się, jak powinniśmy wykonywać prace konserwacyjne we właściwy sposób.

Przede wszystkim na samym początku powinniśmy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały. Najważniejszy jest tutaj impregnat do klinkieru. Jego jakość ma bardzo istotne znaczenie, bowiem wpływa na poziom zabezpieczenia materiału. Nie należy zatem zbytnio oszczędzać i wybierać jak najtańszych produktów. Lepiej jest nieco zainwestować, by móc cieszyć się działaniem tego specyfiku przez długi czas. Ponadto zawsze czytajmy etykietę. Na niej bowiem producent umieszcza wszystkie cenne wskazówki, które ułatwią nam aplikację produktu i sprawią, że cały proces będzie trwał możliwie szybko, a końcowy efekt będzie zadowalający. Jeśli już mamy wszystkie potrzebne nam przyrządy, możemy przystąpić do przygotowania impregnatu do klinkieru. Jeśli istnieje taka potrzeba, możemy go rozcieńczyć, aczkolwiek zawsze powinniśmy trzymać się proporcji, jakie zaleca producent. Takie informacje zawsze znajdziemy na opakowaniu. Jeśli na materiale widnieją jakiekolwiek wykwity, najpierw powinniśmy zwilżyć je wodą, po czym możemy nanosić środek czyszczący i za pomocą szorstkiej szczoteczki usuwać wszelkie zanieczyszczenia.

Jakich narzędzi używać ?

Nie powinniśmy jednak używać metalowych narzędzi w tym celu, nowiem mogą one uszkodzić powierzchnię klinkieru, przez co powstaną nieestetyczne zarysowania. Jeśli usunęliśmy już wszystkie widoczne zanieczyszczenia, całą powierzchnię powinniśmy dokładnie przemyć wodą, by pozbyć się wszystkich ewentualnych pozostałości środka czyszczącego, a następnie całość pozostawić do wyschnięcia. Jeśli istnieje taka konieczność i widzimy jeszcze jakieś zabrudzenia, możemy powtórzyć cały zabieg od początku. Kolejnym krokiem jest zabezpieczanie wyczyszczonych powierzchni. W tym celu pomocny nam będzie wcześniej już wspomniany impregnat do klinkieru. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, by powierzchnia na którą będziemy nanosić specyfik była dokładnie wyczyszczona, sucha, a ponadto odtłuszczona. W przeciwnym razie cała nasza praca może pójść na marne, bowiem impregnat do klinkieru nie będzie w stanie wniknąć w głąb struktury klinkieru.

Sposoby impregnacji

Środek zabezpieczający możemy nanosić dwoma sposobami- za pomocą natryskiwacza, bądź też przy użyciu wałka malarskiego. To, którą metodę wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas i naszych możliwości. Należy jednak zaznaczyć, że kupno wałka malarskiego wiąże się z mniejszymi kosztami, aniżeli zakup natryskiwacza. Warto to mieć na uwadze podczas wyboru metody aplikacji produktu. Preparat dość szybko wnika w klinkier, w związku z czym po upływie kilku minut możemy zetrzeć jego nadmiar czystą szmatką. Jeżeli cegły, na jakich stosowaliśmy cały zabieg były porowate, możemy powtórzyć zabieg. Dzięki temu środek zabezpieczający dodatkowo uszczelni strukturę cegły i spowoduje, że całość będzie znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości. Dobrze wypielęgnowana powierzchnia może w ten sposób być pozostawiona na okres nawet pięciu lat. Jak widać na powyższym przykładzie warto włożyć nieco wysiłku w konserwację klinkieru, by móc cieszyć się jego ładnym wyglądem przez znacznie dłuższy okres czasu.