Dane techniczne produktu
W stanie dostarczanym
- Spoiwo: olej lniany
- Gęstość (20 °C): 0,85 g/cm³
- Zapach: charakterystyczny
- Stopień połysku: mat
Podane wartości przedstawiają typowe właściwości produktu i nie stanowią obowiązującej specyfikacji produktu.
Zakres zastosowania
Przeznaczony do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ten produkt jest idealny do drewnianych mebli ogrodowych, tarasów oraz elementów budowlanych, które mogą nie zachowywać stabilnego wymiaru. Doskonale nadaje się również do drewna takiego jak tek, bangkirai, massaranduba, iroko, dąb, modrzew, daglezja oraz do drewna termicznie modyfikowanego. Dla konglomeratów drewniano-polimerowych, bambusa i resysty zaleca się nasz „Olej do desek kompozytowych” (art. 2087 – 2089).
Właściwości
Działa jako środek hydrofobowy, chroniąc drewno przed działaniem warunków atmosferycznych oraz regulując jego wilgotność. Skutecznie zapobiega wysychaniu drewna. Warianty pigmentowane dodatkowo zabezpieczają drewno przed szarzeniem się, oferując intensywne kolory i jednolitą kolorystykę. Łatwa w obróbce formuła umożliwia dokonywanie ewentualnych poprawek bez konieczności wcześniejszego szlifowania powierzchni.
Przygotowanie do pracy
Wymagania dotyczące podłoża:
Drewniane elementy budowlane, zarówno te stabilne wymiarowo w ograniczonym zakresie, jak i niestabilne wymiarowo, powinny mieć maksymalną dopuszczalną wilgotność drewna wynoszącą 18%.
Przygotowanie powierzchni:
Aby uniknąć wydłużenia czasu schnięcia, szczególnie w przypadku drewna bogatego w garbniki, zaleca się przed pierwszą aplikacją umożliwić drewnu kilkutygodniowe wietrzenie lub umycie go środkiem „Zmywacz do drewna” (art. 2640).
Należy dokładnie usunąć wszelki brud, tłuszcz oraz stare powłoki za pomocą środka „Zmywacz do drewna” (art. 2640).
Zszarzałe powierzchnie drewniane należy oczyszczać środkiem „Odszarzacz do drewna” (Art. 2641).
Do usuwania glonów zaleca się stosowanie środka „Glonosan*” (Art. 0676).
Drewno, które ma być zabezpieczone przed gnicie oraz sinizną, powinno być uprzednio zaimpregnowane odpowiednim środkiem ochrony drewna*.
Sposób stosowania
Przygotowanie do malowania:
- Starannie rozmieszać materiał.
- Malować pędzlem.
Podczas aplikacji:
- Podczas pierwszej aplikacji deski tarasowej zaleca się malowanie ze wszystkich stron, jeśli to możliwe.
- Materiał nakładać za pomocą pędzla do lazur, ławkowca lub ścierek bawełnianych, zgodnie z kierunkiem włókien drewna.
- Po 30 minutach niewchłonięty materiał usunąć za pomocą suchego pędzla lub ścierki.
Po malowaniu:
- Po około 12 godzinach wyschnięcia nałożyć drugą warstwę.
- Aplikować tylko materiał z tej samej partii (w przypadku różnych partii, materiał należy wcześniej wymieszać), aby uniknąć niewielkich różnic w kolorze, połysku i fakturze.
- Po użyciu starannie zamknąć uszkodzone opakowanie i zużyć zawartość jak najszybciej.
Wskazówki wykonawcze
Proszę o wykonanie powierzchni próbnych w celu sprawdzenia kompatybilności, przyczepności do podłoża oraz koloru.
Dla gatunków drewna, takich jak dąb, czerwony cedr, afcelia, redwood i inne, które zawierają duże ilości garbników rozpuszczalnych w wodzie, opady mogą spowodować ich wymycie, co może prowadzić do przebarwień na jasnych murach lub tynkach.
Wersja bezbarwna nie chroni przed promieniowaniem UV, dlatego nie jest odpowiednia do stosowania na powierzchniach narażonych na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych. Jeśli jednak bezbarwna powłoka jest pożądana na elementach używanych na zewnątrz, należy ją regularnie nakładać i pielęgnować.
Ze względu na różnice w właściwościach kryjących białych i pastelowych odcieni lazur, ich wygląd może się różnić w zależności od rodzaju drewna. Zaleca się przeprowadzenie testu, aby upewnić się, że składniki drewna nie powodują przebarwień na powierzchni lazury.
Kolory lazur są dopasowane do konkretnych gatunków drewna, ale mogą być stosowane także na innych gatunkach. W takim przypadku kolor będzie różnił się od tego, który znajduje się w wzornikach.
Dolne powierzchnie cięć czołowych drewna należy podciąć, aby uzyskać okapnik. Następnie należy zabezpieczyć te powierzchnie przed wilgocią, nakładając dwie warstwy produktu Higrobloker.
Uwaga dotycząca niebezpieczeństwa samozapłonu (informacja DGUV 209-046): Produktu nie należy stosować na stanowiskach pracy, gdzie używane są lakiery lub lazury nitrocelulozowe. Zanieczyszczone tekstylia (takie jak ścierki czy odzież robocza) należy zbierać do ognioodpornych pojemników na odpady i utylizować w sposób zapobiegający samozapłonowi (np. pod wodą).
Suszenie: Powłoka staje się pyłosucha po około 4 godzinach. Kolejne warstwy można nakładać po około 12 godzinach.
Parametry testowane w warunkach praktycznych przy temperaturze 20°C i wilgotności względnej powietrza 65%. Niskie temperatury, słaba wentylacja i wysoka wilgotność powietrza mogą wydłużać czas schnięcia.
Rozcieńczanie: Produkt gotowy do użycia.
Narzędzia/czyszczenie
Pędzle do lazur, ławkowce oraz ścierki bawełniane.
Narzędzia należy natychmiast po użyciu umyć środkiem „Środek do mycia pędzli, rozcieńczalnik” (art. 1345).
Należy usunąć brudną ciecz zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Przechowywanie/trwałość
Produkt należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w suchym i chłodnym miejscu, zabezpieczonym przed mrozem, przez co najmniej 5 lat.
Zawartość naruszonego opakowania należy zużyć możliwie szybko.
Zużycie
W ilości 60 – 80 ml/m² na jedną warstwę, w zależności od nasiąkliwości drewna.
Wskazówki ogólne
DIN EN 71-3 „Migracja określonych pierwiastków”:
Produkt spełnia limity migracji metali ciężkich do zabawek dziecięcych zgodnie z normą DIN EN 71-3, co jest zgodne z wymaganiami unijnej „dyrektywy zabawkowej” (2009/48/WE).
W przypadku modrzewia struganego i drewna iglastego o wysokiej zawartości żywicy, przyczepność i odporność powłoki na warunki atmosferyczne mogą ulec zmniejszeniu, zwłaszcza w obszarach poziomych słojów, sęków oraz drewna późnego bogatego w żywicę. W takich przypadkach zaleca się krótsze odstępy między konserwacjami i renowacjami, co można poprawić poprzez wcześniejsze zwietrzenie lub bardzo gruby szlif (p80). Dla tych rodzajów drewna (w wersji po przetarciu) oczekuje się znacznie dłuższych okresów między konserwacjami i renowacjami.
Na tarasach w pobliżu basenów, zwiększone działanie chloru, środków czyszczących oraz intensywnej wilgoci może prowadzić do zmniejszenia przyczepności powłoki i jej starzenia się. W związku z tym zaleca się skrócenie czasu między niezbędnymi konserwacjami i renowacjami.
Informacja dotycząca utylizacji
Większe pozostałości produktu należy usunąć z oryginalnego opakowania, postępując zgodnie z obowiązującymi przepisami. Całkowicie opróżnione opakowania należy przekazać do recyklingu. Nie wolno wyrzucać ich do odpadów komunalnych ani dopuszczać do przedostania się do kanalizacji.
Bezpieczeństwo/przepisy
Dodatkowe szczegóły dotyczące bezpieczeństwa podczas transportu, przechowywania, obsługi i utylizacji tego produktu znajdują się w aktualnej Karcie Charakterystyki.