Dane techniczne produktu
W stanie dostarczanym
- Spoiwo: żywica akrylowa
- Gęstość (20 °C): około 1,19 g/cm³
- Zapach: charakterystyczny
- Lepkość: około 800 mPas
Podane wartości przedstawiają typowe właściwości produktu i nie stanowią obowiązującej specyfikacji produktu.
Zakres zastosowania
Do drewna stosowanego na zewnątrz, zarówno iglastego, jak i liściastego.
Właściwości
- Zapobiega przebarwieniom spowodowanym rozpuszczalnymi garbnikami
- Posiada doskonałą przyczepność (również na mokro)
- Chroni powłokę przed uszkodzeniami mikrobiologicznymi
Przygotowanie do pracy
Wymagania dotyczące podłoża
Podłoże musi być czyste, pozbawione pyłu, tłuszczu oraz innych substancji zmniejszających przyczepność. Należy je również odpowiednio przygotować.
Drewniane elementy budowlane zachowujące wymiar: dopuszczalna wilgotność drewna powinna się zawierać w przedziale 11 – 15%.
Przygotowanie
Ewentualnie stosowane nieodporne gatunki drewna należy wcześniej zaimpregnować odpowiednim środkiem ochrony drewna* (* Środki ochrony drewna wymagają przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Przed ich użyciem zaleca się zapoznanie się z etykietą produktu oraz informacjami dotyczącymi jego zastosowania.).
Należy przestrzegać polskiej normy PN-EN 927 dotyczącej farb i lakierów – Wyroby lakierowe i systemy powłokowe stosowane na drewno na zewnątrz.
Sposób stosowania
Przed użyciem materiał należy dokładnie wymieszać.
Podane wartości odnoszą się do materiału w stanie nierozcieńczonym. Najlepsze rezultaty aplikacji natryskowej uzyskuje się w temperaturze materiału między 15 a 20 °C.
Natrysk metodą airless: dysza 0,28 – 0,33 mm, ciśnienie materiału 70 – 90 bar.
Natrysk metodą airmix: dysza 0,28 – 0,33 mm, ciśnienie materiału 70 – 90 bar, ciśnienie powietrza osłonowego 1 – 2 bar.
Naruszone opakowanie należy starannie zamknąć, a zawartość zużyć możliwie szybko.
Wskazówki wykonawcze
Poprzez wykonanie powierzchni próbnych należy sprawdzić kompatybilność, przyczepność do podłoża oraz odwzorowanie koloru.
Przed nałożeniem powłoki na technicznie modyfikowane drewno i materiały drewnopochodne konieczne jest przeprowadzenie prób malarskich oraz testów w warunkach praktycznych, aby ocenić przydatność do danego obszaru zastosowania.
Przy stosowaniu wodnych materiałów powłokowych istnieje zawsze ryzyko, że garbniki mogą powodować przebarwienia powłoki.
Należy zapewnić odpowiednią wentylację.
Wycieki żywicy są naturalnym zjawiskiem, którego nie da się uniknąć poprzez nakładanie kolejnych powłok. Patrz instrukcja BFS nr 18 (Niemcy).
Zbyt duże rozcieńczenie produktu, wysoka wilgotność drewna lub nieprzestrzeganie zalecanej kolejności nakładania warstw, ilości aplikowanego materiału lub czasów schnięcia mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność izolującego działania produktu.
Suszenie
Powłoka staje się pyłosucha po około 30 minutach. Nadaje się do szlifowania i dalszego lakierowania po około 4 godzinach (w temperaturze 23 °C i przy 50% wilgotności względnej powietrza).
Podczas suszenia wymuszonego produkt nadaje się do szlifowania i dalszego lakierowania po około 20 minutach w fazie odparowania (w temperaturze około 20 °C i wilgotności 65-75% względnej powietrza), 75 minut schnięcia (w temperaturze około 45 °C, przy wymianie powietrza 1 m/s) oraz 20 minut chłodzenia.
Niskie temperatury, słaba wentylacja oraz wysoka wilgotność powietrza mogą znacząco wydłużyć proces schnięcia.
Rozcieńczanie
W razie potrzeby produkt można rozcieńczać wodą (maksymalny dodatek 5%).
Narzędzia/czyszczenie
Pistolety natryskowe ręczne oraz automatyczne urządzenia natryskowe.
Po użyciu narzędzia należy natychmiast umyć wodą lub środkiem Aqua RK-898 Reinigungskonzentrat.
Usunięcie brudnej cieczy należy przeprowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Przechowywanie/trwałość
Produkt można przechowywać przez co najmniej 12 miesięcy w nienaruszonym oryginalnym opakowaniu, w suchym, chłodnym miejscu, zabezpieczonym przed mrozem.
Zużycie
Ok. 150 ml/m² na jedną warstwę (co odpowiada mokrej warstwie o grubości około 150 μm, a po wyschnięciu sucha warstwa ma około 50 μm).
Wskazówki ogólne
Materiały uszczelniające muszą być kompatybilne z powłokami i można je aplikować dopiero po dokładnym wyschnięciu powłoki malarskiej.
Należy używać tylko profili, które nie zawierają plastyfikatorów.
Informacja dotycząca utylizacji
Większe pozostałości produktu należy usunąć z oryginalnego opakowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Puste opakowania należy całkowicie opróżnić i przekazać do recyklingu. Nie należy wyrzucać ich ze zwykłymi odpadami komunalnymi ani dopuszczać do przedostania się do kanalizacji.
Bezpieczeństwo/przepisy
Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas transportu, składowania, obsługi oraz utylizacji tego produktu znajdują się w aktualnej Karcie Charakterystyki (MSDS).