Po co impregnować beton?

Impregnacja betonu

Remonty są obecne w życiu praktycznie każdego z nas. Ciągle staramy się ulepszać i odnawiać nasze powierzchnie mieszkalne, bez względu na to czy mieszkamy w bloku czy też domku jednorodzinnym. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że decydując się na pewne zmiany musimy również poczynić pewne kroki w celu ich zabezpieczenia. Konieczne jest w tym celu posiadanie sporej ilości informacji na temat wykonywanej przez nas pracy, jak również czasu, który jest potrzebny do wykonania tych zadań w jak najlepszy sposób.

Czasami zatem lepiej jest zdecydować się na ekipę remontową, aniżeli przez naszą niewiedzę i zaniedbanie pewnych czynności denerwować się na to, że coś nam popękało czy już się uszkodziło, pomimo, że było naprawiane stosunkowo niedawno. Oczywiście ekipa remontowa wiąże się z dodatkowymi wydatkami, w związku z czym, jeśli pragniemy ich uniknąć, dobrze jest zasięgnąć wiedzy an temat wykonywanych przez nas czynności. Przede wszystkim dotyczy to zabezpieczania nowo wylanego betonu za pomocą specyfiku, jakim jest impregnat. Dla wielu z nas działania te są bezcelowe, szczególnie jeśli beton znajduje się w środku pomieszczenia czy też na zadaszonym balkonie, gdzie ma niewielką styczność z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jak impregnować posadzkę ?

Zastanawiać nas zatem może w jakim celu impregnować posadzkę po etapie polerowania betonu. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że posadzka wykonana z płyty granitowej, która jest dużo twardsza od betonu, również ulega uszkodzeniu podczas jej normalnego użytkowania. Zatem sam beton powinien być tym bardziej zabezpieczany, byśmy mogli cieszyć się nim przez długie lata. W związku z tym powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednio skomponowany impregnat do betonu, który po nałożeniu zabezpieczy go poprzez utworzenie swego rodzaju powłoki polimerowej na danej powierzchni. Działania te mają na celu ochronę tych miejsc przed użytkowaniem bieżącym, które mogłoby mieć niekorzystny wpływ na jego stan. Musimy również pamiętać, że nie powinniśmy być zbytnio skąpi podczas zakupu impregnatu. Jego jakość wpływa bowiem na poziom ochrony betonu, zatem warto wydać nieco więcej pieniędzy, a mieć spokój na dłuższy czas, niż gdybyśmy zakupili tańszy odpowiednik. Ponadto zawsze trzymajmy się zaleceń producenta, jakie podane są na instrukcji.

Efekty impregnacji

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że impregnat działa odpowiednio, a efekty będą zadowalające. Na samym początku powinniśmy jednak wyliczyć ilość specyfiku, jaka będzie nam potrzebna do pokrycia całego betonu. Dzięki temu powłoka będzie równomierna, a samo zabezpieczenie możliwie najlepsze. Wyliczenia te nie należą do trudnych. Wystarczy pomnożyć zalecaną przez producenta dawkę przez powierzchnię, jaką będziemy impregnować i to da nam ostateczny wynik. Należy się jednak liczyć z dość wysokimi kosztami, które uzależnione są nie tylko od jakości wybranego przez nas impregnatu, ale i wielkości powierzchni, jaką będziemy nim zabezpieczać. Jeśli jednak dostosujemy się do zaleceń producenta istnieje spora szansa, że nie będziemy musieli powtarzać całego procederu. Pamiętajmy, że działania opisywane powyżej mają na celu sprawienie, by nasza praca nie poszła na marne. Powierzchnie zabezpieczone we właściwy sposób będą nam służyć przez długich wiele lat bez konieczności ich naprawiania, a jest to niezwykle ważne z punktu widzenia właściciela posesji. Chyba nikt z nas nie lubi wykonywać danej pracy podwójnie tylko dlatego, ze za pierwszym razem nie przyłożyliśmy się do niej we właściwy sposób. Powoduje to ponadto większe koszty związane z remontem.